Katabolizm i procesy energetyczne

Kiedy w naszym organizmie zaczyna brakować zapasu energii, pobiera on aminokwasy z tkanki mięśniowej. Pierwszymi aminokwasami, jakie odrywają się od mięśni, są aminokwasy rozgałęzione BCAA. Mogą one zapobiec katabolizmowi.
Zapobieganie rozpadowi mięśni
Stosowanie suplementów zawierających odpowiednią dawkę aminokwasów rozgałęzionych BCAA pozwala na zachowanie masy mięśniowej, którą budujemy dzięki ćwiczeniom, diecie i suplementacji. Aminokwasy BCAA, których organizm nie produkuje samodzielnie, tworzą mięśnie. Jeśli zadbamy o ich nadwyżkę, nie będziemy tracić ich podczas intensywnego wysiłku i nie odnotujemy spadków. Ponadto aminokwasy rozgałęzione tworzą środowisko anaboliczne, wpływając między innymi na poziom hormonu wzrostu, który jest hormonem anabolicznym. W efekcie stymulują syntezę białek mięśniowych, jednocześnie chroniąc je przed rozpadem.
Energia z BCAA
Aminokwasy rozgałęzione skutecznie wspomagają procesy energetyczne zachodzące w organizmie w czasie intensywnych treningów. Maja specyficzną budowę i węglowe szkielety, które są cennym źródłem energii.