Napoje energetyzujące – pomagają, czy szkodzą

Napoje energetyzujące cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Sięgają po nie niemal wszyscy. Jednak pojawia się coraz więcej głosów przeciwko tym napojom. Czy słusznie? Napoje energetyzujące bardzo szybko podnoszą poziom glukozy, gdyż zawierają bardzo dużo cukru. Zbyt duża ilość cukru to jak wiadomo nie tylko ryzyko rozwoju próchnicy zębów, ale przede wszystkim ryzyko nadwagi, otyłości, a w konsekwencji ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Napoje energetyzujące bardzo niekorzystnie wpływają na wątrobę i nerki. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie napojów energetyzujących z alkoholem. Taki koktajl zmusza wątrobę do bardzo intensywnej pracy, może prowadzić nawet do jej uszkodzenia. W wielu napojach energetyzujących znajdują się także sztuczne konserwanty.
Napoje energetyzujące podnoszą ciśnienie krwi, pite regularnie i do tego w dużych ilościach mogą doprowadzić do stałego nadciśnienia. Jak więc widać, z picia napoi energetyzujących możemy odnieść więcej strat niż korzyści. Zamiast nich lepiej korzystać ze zdrowych zamienników.