Hipertonik, hipotonik, czy energetyk?

Napój, który nawodni twój organizm i przywróci równowagę mikroelementów i minerałów nie może być przepełniony cukrem i kofeiną, a z drugiej strony – nie może być czystą wodą. Poniżej poznasz kilka typów napojów, które możesz stosować podczas i po treningu.
Energetyk – tylko w ostateczności
Liczne badania i własne doświadczenia osób, które niegdyś często sięgały po napoje energetyczne, pokazują, że mają one niekorzystny wpływ na organizm człowieka, w szczególności układ krwionośny. Zatem jeśli już musisz po niego sięgnąć – rób to w ostateczności, lepiej zastąpić go naturalną kawą, czy zieloną herbatą.
Hipotonik, czy hipertonik?
Te dwa rodzaje napojów różnią się przede wszystkim zawartością. Hipotonik to napój, po który sięgamy na co dzień np. woda mineralna, soki o niskim stężeniu nektaru, różnego rodzaju wody mineralne i źródlane. Plusem hipotoniku jest jego dostępność i uniwersalność. Spożywając go podczas treningu ugasimy pragnienie, natomiast niekoniecznie dostarczymy niezbędnych substancji. Hipertonik posiada z kolei wysoki udział procentowy cukrów i elektrolitów.