Napoje izotoniczne i napoje energetyzujące

Podczas ćwiczeń fizycznych wykonywanych na świeżym powietrzu albo w sali, tracimy sporo wody, która jest przecież niezbędna do sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Koniecznym jest więc nawadnianie. Oprócz tradycyjnej wody niegazowanej można korzystać też z napojów izotonicznych. Inaczej sytuacja wygląda z napojami energetyzującymi.
Napoje izotoniczne zawierają takie składniki jak wapń, sód, fosfor, witaminy. Ponieważ w czasie intensywnego treningu tracimy nie tylko wodę, ale i cenne składniki mineralne, warto zadbać o ich odnowienie. Napoje izotoniczne wyrównują braki elektrolitów w organizmie i skutecznie go nawadniają. Picie napojów podczas treningu zwiększa też naszą wytrzymałość, bo nie dochodzi do obniżenie stężenia glukozy. Napoje te są bezpieczne, oczywiście jeśli nie przesadzimy z ich ilością.
Trochę inaczej wygląda sytuacja z napojami energetyzującymi. Zawierają one takie składniki jak kofeina czy tauryna i to w stężeniu. Nie powinny być więc wykorzystywane przez sportowców i osoby ćwiczące. Mogą być stosowane jedynie w sytuacjach awaryjnych, bardzo rzadko i jedynie przez osoby dorosłe.